تازه ها

شنبه 11 دی 1395-19:31 کد خبر:24579

در پی انتصاب مهم رسانه ای اخیر مدیرکل اسبق شبکه تبرستان ارائه می شود:

شبکه ی تبرستان بعد از شجاعی !

اختصاصی انعکاس شمال - خبر موفقیت تنی چند از دست اندرکاران ، برنامه سازان و تهیه کنندگان رادیو و تلویزیون شبکه ی تبرستان در جشنواره تولیدات مراکز به این جهت ...


به گزارش انعکاس شمال ، خبر موفقیت تنی چند از دست اندرکاران ، برنامه سازان و تهیه کنندگان رادیو و تلویزیون شبکه ی تبرستان در جشنواره تولیدات مراکز به این جهت حائز اهمیت و قابل تقدیر است  که شبکه ی تبرستان تلخ ترین و سخت ترین دوران برنامه سازی خود را سپری می کند و به همین دلیل پایمردی یکایک عزیزانی که بار دیگر پرچم مازندران فرهنگ خیز را بر قله ی اصلی ترین جشنواره ی ارزیابی کیفیت برنامه های تولیدی مراکز به اهتزاز درآوردند ستودنی است.

این عزیزان با دست هایی تهی و زیر سخت ترین باید و نباید های سازمانی و با در معرض انتقاد قرار دادن اعتبار و سوابق خویش همچنان به امر تولید مشغولند.آنهم زیر یوغ واژه ی فراگیر ( مشارکتی ) !!!

اینجاست که از برنامه ساز ترکیبی با درجه ی کیفی ج تا فیلمساز و سریال ساز با درجه ی( الف و ب) وادار می شود خودش بار صفر تا صد تولید اثر را به دوش بکشد و در پایان نام مرکز را به عنوان یکی از تهیه کنندگان در تیتراژش بیاورد.

و پرسش اینجاست که بودجه ها چه می شود ؟آیا به راستی مرکز مازندران فاقد اعتبار لازم برای تولید آثار با کیفیت از برنامه سازان صاحب نام سازمان که کم هم نیستند می باشد؟

چرا برای یکبار هم که شده مدیران شبکه ی تبرستان اعلام نمی کنند که به فرض بعد از روی کار آمدن آقای مقدسی تا این لحظه قادر به جذب چه میزان اعتبار از دولت یا بخش خصوصی برای شبکه ی تبرستان بوده اند؟!

چرا مدتهاست بسیاری از درجه یک های رسمی برنامه ساز دلسرد شده اند و رمق و اشتیاق ارائه ی طرح های کیفی به سازمان را ندارند؟

کم شدن تعداد برنامه سازان تقدیر شونده در تولیدات مراکز بی اختیار مرا به یاد دوران مدیریت( سید رمضان شجاعی )انداخت.دورانی که مازندرانی ها خوشه های اکثر جوایز در اکثر رشته ها را درو می کردند.دورانی که برنامه های تولیدی قابل تحمل تر بودند و حساب و کتاب با عوامل به راستی حساب و کتاب داشت.این طور مانند امروز بی سرانجام و مغشوش نبود که برنامه ساز نداند( سنار و سه شاهی) دستمزد روز و شب کاری عواملش را امسال وصول می کند یا چند سال بعد!!

البته همواره به کیفیت نزدیک به پنجاه درصد برنامه های تولید مرکز مازندران نقدهایی جدی وارد بود و هست.حتی در دوران آقای شجاعی هم گاه به گاهی نشریات محلی نقدهای تند و تیزی را نثار مرکز می کردند اما امروز عمده ی صاحب نظران بر این باورند که به هر ترتیب دوران طلایی تولیدات پس از انقلاب به لحاظ نظم و ساماندهی مالی و انضباط کاری و کیفیت و تنوع برنامه ها با آمدن شجاعی رونق گرفت و با رفتنش به تدریج فروکش کرد.بویژه برنامه سازان شریف رادیو و تلویزیون تبرستان می توانند گواهی دهند که آقای حمیدی نیز تنها دو سال از چندسال مدیریت طولانی اش را با موفقیت نسبی و نزدیک به سطح آقای شجاعی (و نه حتی همسان با وی )پشت سر گذاشت و بالاخره در این دوران یعنی پس از روی کار آمدن آقای مقدسی فروغ ها کمتر و قوام تولید به ضعف گرایید و شگفت و بعیدنیست اگر دیر یا زود بشنویم تولیدات شناسنامه دار و با قوام مرکز مازندران به صفر رسید.

راز موفقیت شجاعی را صاحب نظران و سیاسیون جدیتش در همراهی صادقانه با برنامه سازان ،جدی گرفتن نقدها ، باز گذاشتن دست برنامه سازها و میدان دادن به بهترین های  داخل و بیرون سازمانی و روابط عمومی بالایش با نهادهای نظامی و مذهبی استان و نیز  لابی هایش با اصحاب قدرت در تهران می دانند.بسیاری (از جمله اینجانب که به فرض نقدهایی جدی به دوران نمایندگی ایشان دارم ) تایید می کنند که او در مدیریت رسانه ای بی بدیل و کم مانند بود و هر گاه به این وادی ورود کند موفقیتش تضمین شده خواهد بود.

این که عده ای حتی می گفتند انبوه جایزه های دریافتی در تولیدات مراکز در دوران او ناشی از لابی های پشت پرده بود هم نشان از قدرت یک مدیر سیاسی فرهنگی داشت که می توانست عرق خستگی برنامه سازان سخت کوشش را با جوایزی پرافتخار خشک نماید.هر چند به راستی برنامه سازها نیز از امروز بهتر بودند.

صدا و سیمای تبرستان مخاطبان این سالهای اخیرش رابیش از هر چیز به راستی مدیون تولیدات نمایشی و گزارشی در بخش رادیوست که آنجا هم به دلیل کاهش حمایت های روانی و اعتباری تنها به رگ غیرت هنرمندان و مسولانش مردم را نگه می دارند.

این گونه است که باید گفت شبکه ی تبرستان نیاز به یک واکاوی و تلاش مضاعف و تغییراتی جدی به ویژه در زیرمجموعه اش دارد.روزگاری بود کسانی معاونت سیما بودند که هم به لحاظ سیاسی هم به لحاظ اجتماعی و نیز فن سخنوری و سواد علمی در برنامه سازی و نیز نقد درون سازمانی در سطح مطلوبی ظاهر می شدند به نحوی که عمده ی مسولان بیرونی اعم از اعضای شوراهای شهر ، نمایندگان مجلس ،مدیران ،ائمه ی جمعه و سایر مسولان و کارگزاران استان همکاری و تعامل با این معاونت را جدی می گرفتند و در مشارکت های عمومی با مرکز فعال تر بودند.

شبکه ی تبرستان می تواند و باید خود را به یکی از شبکه های مورد علاقه ی مردم تبدیل شود.آنقدر ظرفیت های بومی ،ادبی ،هنری و مذهبی در استان هست که بتواند این شبکه را از این همه ناهمواری نجات دهد.

باید شرایطی فراهم شود تا همگان بتوانند خود را عاملی برای توسعه ی فرهنگ و هنر و سیاست و دیانت استان بدانند.باید قشری نگری را به کناری نهاد و تکثرگرایی را سرمشق قرار داد.این کاری بود که سید رمضان شجاعی به خوبی از عهده اش برآمد.

این نشریه در نظر دارد طی شماره های آتی ضمن گفتگوی میزگرد گونه با صاحبنظران برنامه ساز داخل و بیرون سازمان دوران شجاعی و پس از آن به ویژه وضعیت فعلی شبکه ی تبرستان را به نقد و بررسی بگذارد.لذا از عموم افرادی که تصور می کنند می توانند ما را در این ارزیابی مورد راهنمایی و کسب اطلاعات مناسب تر قرار دهند تقاضا می شود با دفتر نشریه تماس حاصل نمایند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :